Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co decyduje o obowiązku zapłaty PCC od pożyczanych pieniędzy

22 sierpnia 2018 | Rachunkowość | Anna Wrześniewska

Jeśli umowa pożyczki jest zawarta za granicą i tam w momencie jej udzielenia znajdują się środki, to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Taki wniosek płynie z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 24 maja 2018 r. (0111-KDIB4.4014.132.2018.2.BD).

Podatniczka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia konsekwencji podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych związanych z zawarciem w Holandii umowy pożyczki. Przedmiotowa umowa została zawarta poza granicami Polski pomiędzy osobami fizycznymi: pożyczkodawcą był obywatel Holandii, a pożyczkobiorcami małżeństwo z Polski (nieposiadające rozdzielności majątkowej). Pieniądze zostały przekazane z konta holenderskiego na konto walutowe pożyczkobiorców prowadzone w polskim banku. Pożyczkobiorcy uiścili podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z zawarciem ww. umowy, lecz nabrali wątpliwości czy faktycznie obowiązek podatkowy w tym podatku powstał. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej pożyczkobiorcy stanęli na stanowisku, że podatek był nienależny, ponieważ do zawarcia umowy doszło poza granicami naszego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11134

Wydanie: 11134

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament